Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
Adet neden gecikir

Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi Nedir?

3 adet döneminizde adet gecikmesi ya da reglinizin miktarı/süresi vs değişimler söz konusu ise mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza başvurmadan önce evde gebelik testi yapın. Gebeliği ekarte etmenize rağmen hala adet olmadıysanız kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan mutlaka randevu alınız.

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hormonlarınızın tetkik eden, rahminizi ve yumurtalıklarınızı ultrasonda detaylı olarak inceleyen doktorunuz, adet düzensizliğinin sebebini tespit edebilecektir. Bu sayede, sebebi tespit edilen “düzensiz adet” döngülerinin tekrar normale dönmesi için de yine doktorunuz ilaç tedavisine başlayabilecektir. İlaçlı tedavileri ile “çözümlenemeyen “ve “sebebi tespit edilemeyen” adet düzensizlikleri için de ileri tanı metodları kullanılabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Amenore: Adet görememe olarak tanımlanan durum

Amenore primer ve sekonder olarak ikiye ayrılmaktadır:

Primer amenore kişinin hiç adet görmemesi olarak tanımlanır. Sekonder amenore ise normalde adet gören birinin dönemsel olarak adet görmemesi durumudur.

Primer amenore; kişi hayatı boyunca hiç adet görmemişken
Sekonder amenore; ise adet gören bir kadının son 6 aydır adet görememesi söz konusudur.

Gebelik, emzirme dönemi ve menopoz dönemlerinde görülen amenore fizyolojiktir, yani normaldir.

Primer amenorenin en sık nedenleri hipofiz bezi ve yumurtalıklar arasındaki hormonal dengenin bozulması ile birlikte oluşan yumurtalık yetmezliği, genital sistem çıkış anomalileri, androjen duyarsızlık sendromu, prolaktin (süt hormonu) hormon yüksekliği, tiroid hormon düşüklüğüdür.

Sekonder amenorenin en sık sebepleri ise; gebelik, Asherman sendromu adı verilen uterus içi yapışıklıklar, yumurtalık rezervinin azalması, prolaktin (süt hormonu) hormon yüksekliği, tiroid hormon düşüklüğü, polikistik over sendromu, ilaç kullanımı ve menopozdur.

Adet gecikmesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve tedavi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / Bursa

Ceylan International Hospital Randevu Telefonu: 0 (224) 999 69 89

Ceylan International Hospital Adres: Sanayi Cd. No: 614, Emek, Osmangazi/Bursa

 

Bir cevap yazın