Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
gebelik öncesi danışma

Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik öncesi danışmanlık, anne ve baba adaylarında mevcut veya olası rahatsızlıkların belirlenip bunların bebeğe olan etkilerini belirleyip riskleri en aza indirme amacıyla yapılan incelemelere verilen isimdir.
Gebelik öncesi danışmanlık, sadece hamilelikten önce tıbbi rahatsızlığı olan bireyleri değil anne ve baba olmayı düşünen herkesi kapsamalıdır. Gebelik öncesi danışmada, anne adayının tıbbi, genetik ve sosyal durumu gebelikten önce araştırılır ve en iyi duruma getirilmeye çalışılır. Bu aşamada anne adayına beslenme, yaşam tarzı ve egzersiz önerileri yapılır. Ayrıca anne adayında var olan sistemik hastalıklar araştırılmalı, diyabet, hipertansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları, varis ve damar tıkanıklığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları, guatr düzensizlikleri detaylıca incelenmeli, gebeliği etkileyebilecek enfeksiyonlar araştırılmalıdır. Bu araştırmaların sonucunda gerekli tetkik, teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
Gebelik son derece doğal, fizyolojik bir olaydır fakat bazı durumlarda anne ve bebeği tehlikeye atabilecek komplikasyonlar gelişebilir.
Bebek sahibi olmak isteyen kadınların gebe kaldıktan sonra değil, bunu planlamaya başladıkları süreçte gebelik öncesi danışma almaları gerekmektedir. Gebelikte ortaya çıkabilecek birçok rahatsızlık bu erken dönemde tespit edilebilmekte ve ona göre önlemler alınabilmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum doktorunuzun sağlıklı bir gebelik geçirmeniz ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmanız için üzerinde duracağı bazı temel noktalar vardır. Bu noktalar:
Gebe kalmadan önce yapılması gereken aşıları yaptırmak. Bu aşılar hem anne adayını hem de bebeği enfeksiyonlara karşı korur.
Folik asit desteği gebelikten 1 ay önce alınmaya başlamalıdır çünkü beyin ve omurilik ile ilgili doğuştan olaşabilecek omurga ve beyin anomalilerinin engellenmesinde çok önemlidir. Folik asit dozu günde en az 400 mikrogram olmalıdır. Fakat risk faktörü yüksekse bu miktar arttırılabilir. Ülkemizde iyot eksikliği göz önüne alındığında folik asite ek iyot takviyesi yapılmalıdır.
Anne adayında yüksek tansiyon, şeker, tiroid hastalığı veya başka bir rahatsızlık varsa bunların tedavisinden sonra gebelik düşünülmelidir.
Kullanılan bazı ilaçlar ve aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı bebekte bazı sakatlıklara sebep olabilir. Bu durumları mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.
Anne adayının aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması gebeliği olumsuz etkileyebileceği için anne adayı ideal kiloya ulaştıktan sonra gebelik planlanmalıdır.

Önceki Gebelikle ve Gebelik Öyküsü

Önceki gebelikler ve doğum öyküsü gebelik takibinde çok önemlidir. Daha önceki gebeliklerinizde yaşadığınız bir sorun varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
Gebelik öyküsü;
Adet düzensizliği, gebe kalmada sıkıntı
Tekrarlayan düşükler
Ölü doğum, erken doğum, gebelik zehirlenmesi, eşin önde gelmesi, eşin erken ayrılması
Müdahaleli doğum, sezaryen doğum
Gebelikte sistemik hastalıklar
Enfeksiyon hastalıkları
Önceki anomalili bebek öyküsü gibi konuları kapsar.
Bunlardan başka, anne adayının genetik yapısı da incelenmeli ve ailevi hastalıkları kontrol edilmelidir.
Anne adayının kilosu ve yaşı doğru bir şekilde belirlenmeli, kan tahlili ve kan grubu tayini yapılmalıdır. Hamilelik döneminde normal kabul edilen kilo alımı zayıf kadınlarda 12-18 kg., normal kilodaki kadınlarda 11-16 kg., fazla kilolu kadınlarda ise 7-11 kg. kadardır. Bunlar göz önüne alındığında gebe kalacak kadının ideal kiloya ulaşması sağlanmalı gerekirse bir diyetisyenden tavsiye alınmalıdır.

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru / Bursa

 

Bir yanıt yazın