Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89

Gebelik Takibi ve Doğum

 

Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ve sağlıklı bir doğumla sonlandırmak önemlidir.
Gebelik takibi, gebeliğin ilk 32 haftasına kadar en az ayda bir, 32-36. hafta arası 2 haftada bir ve 36. haftadan doğuma kadar haftada bir yapılmalıdır. Eğer gebelik riskli olarak sınıflandırıldıysa bu takip programı daha sık aralıklarla uygulanmalıdır.
Gebeliğin ilk 14 haftası “birinci trimester” olarak adlandırılır.  Bu ilk günlerde annenin sağlığı ile ilgili elde edilen bilgiler, sonrasında doğum sürecinde karşılaşılabilecek problemler konusunda doktorunuza ön bilgi vermektedir.
14. haftadan sonra gebelik dönemi “ikinci trimester” olarak adlandırılır ve 28. haftaya kadar bu dönem devam etmektedir. Fetusta oluşan sakatlıklar ve anomaliler bu dönemde tespit edilir, bu nedenle bu dönem gebelik takibinde kritik bir dönemdir.
“Üçüncü trimester” 28. haftadan doğuma kadar olan süredir. Genellikle doğum 40. haftada gerçekleşmektedir. Gebeliğin başlangıcında hesaplanan doğum tarihi de 40. haftaya kadar hesaplanan tarihtir. Fetus 37. haftadan sonra tüm gelişimini tamamladığı için bu haftadan sonraki bütün doğumlar miadında kabul edilmektedir.
Sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci geçirmek için, gebe kalındığında değil gebelik planlandığında kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile görüşülmesi ve süreç boyunca destek alınması tavsiye edilmektedir.
Gebeliğin son aylarında ise doğum şekli konusunda anne adayı bilgilendirilir ve buna karar verilir. Süreç sonucunda da anneyi ve bebeği riske atmayacak en uygun doğum yöntemi belirlenir.

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

VM Medical Park Bursa Hastanesi

Bir yanıt yazın