Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
mesane sarkması

İdrar Kesesi Sarkması

İdrar Kesesi Sarkması Nedir?

Vajina ön duvarının ön yüzünde olan idrar torbasının vajina içerisine doğru bombeleşmesine, idrar kesesi sarkması denir. Vajinanın içine ve dışına doğru sarkan idrar torbası, sistosel olarak bilinmektedir. Kadınlarda sık karşılaşılan sistosel problemi, cinsel organları karın içine sabitleyen bağların yâda kasların zayıflaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

İdrar Kesesi Sarkması Kimlerde Ortaya Çıkar?

İdrar torbası sarkması şikâyeti, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Yaygın olarak zor doğum yapan yâda menopoza giren kadınlarda görülen idrar torbası sarkması, gençlerde yâda doğum yapmamış kişilerde de nadiren görülebilir. Menopoz sonrası dönemde azalan östrojen seviyesi, pelvis tabanındaki kasların gücünü yitirmesine sebebiyet verir.

İri bebek doğurma
Doğum esasında meydana gelen vajina yırtılmaları
Karın içi basıncını arttıran kronik öksürük
Obezite
Ağır işlerde çalışma
Genetik yatkınlık
Sigara tüketimi
Kronik kabızlık
Pelvik cerrahi operasyonun geçirilmiş olması
Şeker hastalığı gibi çeşitli faktörlerde idrar kesesi sarkmasına sebep olabilir.

İdrar Kesesi Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Pelvik ağrıya sebep olabilen idrar kesesi sarkmasının derecesi, semptomları daha da belirgin kılabilir. İdrar kesesi sarkmaları, karnın aşağı bölümlerinde hissedilebileceği sırtta da hissedilebilir. İdrar kaçırmaya da sebep olabilen idrar torbası sarkması, fiziki muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir.
Yaygın görülen idrar kesesi sarkması belirtileri;
Sık idrara çıkma ihtiyacı
Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma ve ağrı
Gülme, öksürme yâda hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırmanın yaşanması
İdrar yapmada zorluk
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
Vajinadan görülebilen bir kitlenin sarkması
Ikınma ve ağır kaldırma gibi durumlarda ele gelen kitle

İdrar Torbası Sarkması Nasıl Teşhis Edilir?

Dışarıdan fark edilebilen derecedeki idrar kesesi sarkmaları kadın hastalıkları ve doğum uzmanının vajinal muayenesiyle tespit edilmektedir.
Jinekolojik muayenede tesadüfen tespit edilen idrar kesesi sarkması, sağlık açısından problemi olmayan bir kadında da görülebilir. İdrar torbası sarkması, genelde idrar kaçırma yâda vajinada dolgunluk hissi/ele gelen şişlik şikâyeti ile tespit edilir.

Mesane Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Kadının; yaşına, hastalığın evresine ve hamilelik istenip istenmemesine bağlı olarak değişiklik gösteren idrar torbası sarkması tedavisi için çeşitli seçenekler sunulabilir. Hamilelik düşünmeyen bir kadında idrar kesesi sarkması tedavisi için “idrar torbasının toplanması” planlanabilir. Eğer ki, idrar kesesinin sarkıklığı ileri düzeye ulaşmış ise; askı adı verilen tıbbi bezler mesane altına yerleştirilebilir. Buna bağlı olarak, idrar kaçırma şikâyeti de söz konusu ise farklı operasyon yöntemleri de denenebilir.

 

Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Bursa / Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

VM Medical Park Bursa Hastanesi

Bir yanıt yazın