Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
idrar yolları enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl olur?

İdrar yolları enfeksiyonu idrar kesesi (mesane) ve idrar kesesini dışarıya bağlayan kanal olan üretradan gelişir. Ciltte ve bu yapılara yakın yerlerde yaşayan mikroplar üretradan yukarı yayılarak mesane enfeksiyonlarına (sistit) yol açabilir.
Kadınlar erkeklere göre idrar yolu enfeksiyonlarına çok daha hassastırlar. Çünkü kadın idrar yolları erkeğinkine göre çok daha kısadır ve mikroplar daha kolaylıkla idrar kesesine ulaşabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonunun en sık belirtisi idrara sıkışma hissidir. İdrar yapılırken keskin ağrı ve yanma hissi buna eşlik eder. Ağrı karnınıza, sırtınıza ve yanlarınıza yayılabilir.Bunların dışında idrarınızda
Kuvvetli bir koku
Bulanık görünüm
Kanla karışmış görünüm
idrar yolları enfeksiyonlarında görülebilir.
Bu belirtilere bulantı kusma, yüksek ateş ve kuvvetli sırt ağrısının eşlik etmesi enfeksiyonunun böbreklere yayılmış olabileceğinin işareti olabilir.

Nasıl tanı koyulur?

İdrar yolları enfeksiyonu tanısı ilk aşamada ‘Tam Otomatik İdrar Tahlili’ denilen bir laboratuvar testiyle konulur. Bu testle idrarınızda enfeksiyona işaret edebilecek kan, bakteri, bağışıklık sistemi hücresi olup olmadığı incelenicektir.
Bazen doktorunuz bu idrar tahlilinin yanı sıra kültür yapılması içinde idrar örneği isteyebilir. Kültür sonucunda idrar yoluna sebep olan bakterinin türü ve antibiyotik ilaçlara hassasiyeti saptanacaktır. Buna bağlı olarak antibiyotik tedavisi düzenlenecektir.

Nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilir. Şikayetlerinizin çoğunun uygun tedavi ile 1-2 gün içinde azalması beklenir. Antibiyotik tedavilerinde ilaçların zamanında ve uygun şekilde alınması, şikayetleriniz gerilese dahi doktorunuzun reçete ettiği antibiyotiğinizin aksatılmadan kullanılması gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon tekrarlayabilir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu nedir?

Senede ikiden fazla idrar yolu enfeksiyonu geçirmek “tekrarlayan enfeksiyon” şeklinde tanımlanır. Tekrarlayan enfeksiyonlar için risk faktörlerinin değerlendirilmesi, bulunan risk faktörlerine göre uygun önlemler alınması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonları önlenebilir mi?

İdrar yolları enfeksiyonlarını azaltmak için
Bol su içmek
İdrarınızı uzun süre tutmamak
Pamuklu iç çamaşırları kullanmak
Kişisel hijyene özen göstermek
Tuvalette temizlenirken cinsel organlara doğru silinmekten kaçınmak fayda sağlayabilir

 

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

Bursa / Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru

VM Medical Park Bursa Hastanesi

Bir yanıt yazın