Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
kadın hastalıkları muayenesi nasıl yapılır

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı normal ve riskli gebelik takibi, normal doğum, sezaryen , myom, yumurtalık kisti, adet düzensizliği, hormonal düzensizlikler, kısırlık (infertilite), menopoz, idrar kaçırma ve uterusde sarkma gibi tüm kadın hastalıkları ve doğum problemleriyle ilgilenir.
Özellikle gebelik takibi ve doğum ;hem hasta hem de hekim için özveri ve tecrübe gerektirir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanının hastası için güven verici ve rahatlatıcı yaklaşımı ve her zaman yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir. Özellikle doktorun sürekli ulaşılabilir olması da hastalar açısından çok önemlidir.

Kadın Hastalıkları Muayenesi Nasıl Yapılır?

Doktor muayenesinin adet bitiminde ,temizlendikten sonra gerçekleştirilmesi çoğunlukla en uygun zamandır. Uterus ağzı yarası, vajinal enfeksiyon veya yumurtalık kisti rahatsızlığına sahip hastalarda jinekolojik muayenenin adet bitiminde yapılması daha uygundur.

Uterus ağzı kanseri teşhisinde kullanılan smear testinin alınabilmesi için de yine hastanın adetli olmaması gerekir.
Ancak bazı hastalık durumlarında muayenenin adetli dönemde yapılması daha uygundur.  Örneğin ,kısırlık (infertilite) ;hormonal düzensizlik, polikistik over hastalığı gibi durumlarda adetin 2. veya 3. günü kadın doğum muayenesinin yapılması gerekir. Yine gerekli olduğu durumda, hormonlara da adetin 2. veya 3. günü bakılabilir.

Kadın hastalıkları muayenesi, jinekolojik masada litotomi pozisyonunda yapılır. Öncelikle jinekolojik bir alet ile vajen ve uterus ağzı incelenir. Son 1 yıl içinde hiç uterus ağzı kanseri taraması yapılmadıysa smear testi alınır. Gerekli görülen durumlarda ise vajina kültürü veya HPV testi alınabilir. Bu muayene kesinlikle ağrısız ve kolay bir muayenedir.
Vajinal muayenenin ardından hastanın ultrason cihazıyla jinekolojik muayenesi yapılır. Ultrason ile uterusde myom, polip, yumurtalık kisti ve ya tubal lezyonlar tespit edilebilir. Daha doğru bir sonuç için hasta uygunsa vajinal muayene her zaman daha iyi sonuç verecektir.
Vajinal enfeksiyon şikayeti olan virgo(bakire) hastalarda vajinal kültür alınarak vajinal enfeksiyonun nedeni araştırılır. Vajinal kültür alımı kızlık zarına hiçbir zarar vermeyeceği akılda bulundurulmalıdır.

Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

VM Medical Park Bursa Hastanesi

Bir yanıt yazın