Message Icon
E-mail
info@cagdasozdemir.com
Phone Icon
Telefon
0 (224) 999 69 89
sürekli pelvik ağrı

Kronik Pelvik Ağrı

Kronik Pelvik Ağrı Nedir?

Kronik pelvik ağrı, göbek deliğinizin altındaki ve kalçalarınız arasındaki bölgede altı ay veya daha uzun süreli devam eden ağrıdır.

Kronik pelvik ağrının birden fazla nedeni olabilir. Kronik pelvik ağrı başka bir hastalığın belirtisi olabilir veya kendi başına bir durum olabilir.

Çoğunlukla kronik pelvik ağrı için tek bir neden belirlemek mümkün değildir. Bu durumda tedavinin amacı ağrınızı ve diğer semptomlarınızı azaltmak ve yaşam kalitenizi yükseltmektir.

Kronik Pelvik Ağrı Neden Olur?

Kronik pelvik ağrı, birden fazla nedeni olabilen karmaşık bir durumdur. Bazen tek bir düzensizlik neden olarak tanımlanabilir.
Kronik pelvik ağrının bazı nedenleri şunlardır:

Endometriozis ,uterus içi hücrelerin rahminizin dışına yerleştiği bir durumdur.
Kas-iskelet sistemini etkileyen fibromiyalji,
Kasık ekleminin iltihabı (pubik simfiz) veya fıtık gibi problemler tekrarlayan pelvik ağrıya neden olabilir.
Kronik pelvik inflamatuar hastalık, pelvik organlarınızda hasara neden olursa ortaya çıkabilir.
Yumurtalık kalıntısı. Cerrahi olarak çıkarılmasından sonra, bir yumurtalık parçası içeride kalabilir ve daha sonra ağrılı kistler gelişebilir.
Miyomlar; alt karnınızda baskıya veya ağırlık hissine neden olabilir
Huzursuz bağırsak sendromu. İrritabl bağırsak sendromu ile ilişkili şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi belirtiler pelvik ağrı ve baskı kaynağı olabilir.
Ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit); mesanenizde tekrarlayan ağrı ve sık idrara çıkma ihtiyacı ile ilişkilidir.
Psikolojik faktörler. Depresyon, kronik stres veya cinsel, fiziksel istismar öyküsü, kronik pelvik ağrı riskinizi artırabilir.

Kronik Pelvik Ağrı Belirtileri

Ağrınızın yerini belirlemeniz istendiğinde, ağrının tüm pelvik bölgede olduğunu gösterebilirsiniz. Kronik pelvik ağrınızı aşağıdakilerden birkaçı ile tanımlayabilirsiniz:
Şiddetli ve sürekli ağrı
Aralıklı gelip geçen ağrı
Donuk ağrı
Keskin ağrılar veya kramplar
Pelvisinizin derinliklerinde basınç veya ağırlık hissi
Ek olarak, şunları yaşayabilirsiniz:
Cinsel ilişki esnasında ağrı
Bağırsak hareketi veya idrar yaparken ağrı
Uzun süre oturduğunuzda ağrı
Rahatsızlığınız uzun süre ayakta kaldıktan sonra yoğunlaşabilir ve yattığınızda rahatlayabilir.
Genel olarak, pelvik ağrınız günlük hayatınızı engelliyor veya semptomlarınız kötüleşiyor gibi görünüyorsa doktora başvurmalısınız.

Kronik pelvik ağrınıza neyin sebep olduğunu bulmak çoğu zaman uzun bir süre alır çünkü birçok farklı rahatsızlık pelvik ağrıya neden olabilir.

Ağrınız, kişisel sağlık geçmişiniz ve aile geçmişiniz hakkında ayrıntılı bir görüşmeye ek olarak, doktorunuz ağrınız ve diğer semptomlarınız hakkında bir günlük tutmanızı isteyebilir.

Yapılması gereken testler veya muayeneler şunları içerir:
Pelvik muayene. enfeksiyon, anormal büyüme veya gergin pelvik taban kaslarını ortaya çıkarabilir.
Laboratuvar testleri. klamidya veya sifiliz gibi enfeksiyonları
Ultrason; özellikle yumurtalıklar, uterus veya fallop tüplerindeki kitleleri veya kistleri
Diğer görüntüleme testleri. Doktorunuz anormal yapıları veya büyümeleri tespit etmeye yardımcı olmak için bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) önerebilir.
Laparoskopi; pelvik organlarınızı görüntülemesine ve anormal dokuları veya enfeksiyon belirtilerini kontrol etmesine olanak tanır. Bu prosedür özellikle endometriozis ve kronik pelvik inflamatuar hastalığın saptanmasında faydalıdır.

Kronik Pelvik Ağrı Tedavisi

Kronik pelvik ağrı tedavisinin amacı ağrıyı azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Doktorunuz ağrıyı oluşturan nedeni belirleyebilirse, tedavi bu nedene odaklanacaktır. Birçok kadın için en iyi yaklaşım, tedavilerin bir kombinasyonunu içerir.

Kronik Pelvik Ağrı Tedavisinde İlaçlar

Ağrının sebebine bağlı olarak, ilaçlar önerilebilir, örneğin:
Ağrı kesiciler. Aspirin, ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar, pelvik ağrınızda kısmi rahatlama sağlayabilir.
Hormon tedavilerinde ; doğum kontrol hapları veya diğer hormonal ilaçlar pelvik ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir.
Antibiyotikler. Ağrınızın kaynağı bir enfeksiyon ise, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.
Antidepresanlar. Bazı antidepresan türleri kronik ağrı için yardımcı olabilir.

Tedaviniz için özel tedaviler veya prosedürler önerebilir. Bunlar şunları içerebilir:
Fizik Tedavi. Germe egzersizleri, masaj ve diğer gevşeme teknikleri, kronik pelvik ağrınızı iyileştirebilir.
Nörostimülasyon (omurilik stimülasyonu). Bu tedavi, ağrı sinyalinin beyne ulaşamaması için sinir yollarını bloke eden bir cihazın yerleştirilmesini içerir.
Tetik nokta enjeksiyonları; bu ağrılı noktalara (tetik noktalar) genellikle uzun etkili bir lokal anestezik olan ilaç, ağrıyı engelleyebilir ve rahatsızlığı hafifletebilir.
Psikoterapi. Ağrınız depresyon, cinsel istismar, kişilik bozukluğu, sorunlu bir evlilik ile ilişkiliyse terapiden yarar görebilirsiniz.

Kronik Pelvik Ağrı Tedavisinde Cerrahi Yaklaşım

Laparoskopik cerrahi: Endometriozisiniz varsa, doktorlar laparoskopik cerrahi kullanarak yapışıklıkları veya endometriyal dokuyu çıkarabilir. Laparoskopik cerrahi esnasında, cerrahınız göbeğinizin yakınındaki küçük bir kesiden ince bir görüntüleme aleti (laparoskop) ve bir veya daha fazla ek küçük kesiden endometriyal dokuyu çıkarmak için aletler yerleştirir.

Histerektomi; Nadiren komplike durumlarda, doktorlarınız rahmin (histerektomi), fallop tüplerinin (salpenjektomi) veya yumurtalıkların (ooferektomi) alınmasını önerebilir. Doktorunuz bu seçeneği önermeden önce faydaları ve riskleri ayrıntılı olarak tartışacaktır.

Nöral sinir blokajı: Ağrıya sebep olan noktalardaki ağrının beyin ve omurilik tarafından hissedilmesini engeller.

 

Op. Dr. Çağdaş Özdemir

Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru

Önceki Yazı

Bir yanıt yazın